Sparkassen Cup on Ice 2001

Pairs - Short Program

Detailed Classification

SPl.NameNat.PointsRUSUKRCANUSACHNCZEGERStN.
1Xue SHEN / Hongbo ZHAO CHN0.55.45.45.55.55.55.65.5#2
5.85.85.75.75.75.85.7
11.211.211.211.211.211.411.2
1111131
2Maria PETROVA / Alexei TIKHONOV RUS1.05.45.45.35.25.35.75.4#8
5.75.65.65.55.65.95.7
11.111.010.910.710.911.611.1
2233212
3Kyoko INA / John ZIMMERMAN USA1.55.25.35.35.45.25.65.3#5
5.65.75.75.65.55.95.7
10.811.011.011.010.711.511.0
3322323
4Valerie MARCOUX / Bruno MARCOTTE CAN2.05.15.25.15.04.94.94.4#4
5.25.45.25.25.04.84.8
10.310.610.310.29.99.79.2
5444457
5Valerie SAURETTE/Jean-Sebastien FECTEAU CAN2.55.25.25.04.94.84.94.8#3
5.35.25.25.14.95.04.9
10.510.410.210.09.79.99.7
4555544
6Tatiana CHUVAEVA / Dmitri PALAMARCHUK UKR3.04.74.74.24.74.54.54.7#7
5.05.14.65.04.94.94.9
9.79.88.89.79.49.49.6
7686775
7Victoria MAXIUTA / Vitaly DUBINA UKR3.54.84.84.64.44.44.44.5#1
4.94.94.84.84.84.74.8
9.79.79.49.29.29.19.3
6767886
8Katerina BERANKOVA / Otto DLABOLA CZE4.04.34.44.44.24.44.54.2#9
4.95.04.94.75.25.24.9
9.29.49.38.99.69.79.1
8878668
9Marie-Pierre LERAY / Nicolas OSSELAND FRA4.54.03.43.33.13.83.23.3#6
4.64.54.54.34.34.34.5
8.67.97.87.48.17.57.8
9999999

Result System Matrix

SPl.NameNat.123456789CPTPiF
1Xue SHEN / Hongbo ZHAO CHN(12)(12)(14)(14)(14)(14)(14)(14)16108
2Maria PETROVA / Alexei TIKHONOV RUS 2 (10)(14)(14)(14)(14)(14)(14)1496
3Kyoko INA / John ZIMMERMAN USA 2 4 (14)(14)(14)(14)(14)(14)1290
4Valerie MARCOUX / Bruno MARCOTTE CAN 0 0 0 (8)(12)(12)(14)(14)1060
5Valerie SAURETTE/Jean-Sebastien FECTEAU CAN 0 0 0 6 (14)(14)(14)(14)862
6Tatiana CHUVAEVA / Dmitri PALAMARCHUK UKR 0 0 0 2 0 (10)(8)(14)634
7Victoria MAXIUTA / Vitaly DUBINA UKR 0 0 0 2 0 4 (10)(14)430
8Katerina BERANKOVA / Otto DLABOLA CZE 0 0 0 0 0 6 4 (14)224
9Marie-Pierre LERAY / Nicolas OSSELAND FRA 0 0 0 0 0 0 0 0 00

Panel of Judges

FunctionNameNat.
RefereeMr. Reinhard MIRMSEKER ISU
Assistant RefereeMrs. Audrey WILLIAMS ISU
Judge No.1Mr. Anatoli BOGATYREV RUS
Judge No.2Mr. Yury KLIUSHNIKOV UKR
Judge No.3Mrs. Karen BUTCHER CAN
Judge No.4Mr. Will SMITH USA
Judge No.5Mrs. Guangying QIN CHN
Judge No.6Mrs. Jarmila PORTOVA CZE
Judge No.7Mr. Volker WALDECK GER
Substitute JudgeMrs. Valerie GREUGNY FRA

Back to Event Page

Contact result service

Created by IceCalc

Last Update: 11.11.2001 15:5